Arama

Şu anda SanalCafe.com Forumlarını okuyorsun. Eğer sen de “Benim de söyleyeceklerim var!” diyorsan, hemen facebook connecti kullanarak 10 sn de aramıza katılabilirsin.
Menu Buyuk Ust
Forum RSS  Arama Arama
Yetim Düşler (The Orphan Dreams) Steamde!
  • Sayfalar #
  • 1
Offline The 0ne
[ The Orphan Dreams Steam`de! ]
The 0ne

# 14.5.2016 14:36:22
Bundan yıllar önce Sanalcafe`de başlamıştı maceram, yaptığım basit oyunları burada paylaşır ve yorumlar alırdım. Aradan çok zaman geçti, kimler geldi kimler geçti, okuduk büyüdük askere gittik evlendik falan ama son bir koz daha vardı gömleğimin bileğinde sakladığım. Yetim Düşler isimli oyunum, uzun bir sürecin ardından, nihayet Steam`de yerini aldı.

Oyunu duyurduğumda çoğu kişi "bu grafiklerle hayatta olmaz" dedi. Ben yaptım oldu gençler, inanın. Yukarıdaki videoda yabancı Youtube yayımcılarının yorumlarını görebilirsiniz.

Oyunun Steam sayfası: http://store.steampowered.com/app/456440

Offline zuZzu!
[ Kuş kanadı kalem olsa yazılmaz benim derdim ]
zuZzu!

# 17.5.2016 15:00:04
Bu tarz oyunları hiç sevmem ama hikayesi hoş gözüküyor. Bu tarz oyunları seven çok arkadaşım var sitemde bi bilgilendirme geçeceğim. İstersen türk oyuncu toplulukları site sahipleri ile sana bi görüşme ayarlarım. Bugüne bugün profosyonel oyuncuyuz
Ellerine sağlık yakın bi tarihte alıp bende deneyeceğim.
Eski nicki : hydRa ` zuZzu 2003~2011 Bir gün gelir geçer , bazı günler hiç mi hiç değişmezz...
Offline The 0ne
The 0ne

# 22.5.2016 19:46:02
Alıntı : zuZzu!
Bu tarz oyunları hiç sevmem ama hikayesi hoş gözüküyor. Bu tarz oyunları seven çok arkadaşım var sitemde bi bilgilendirme geçeceğim. İstersen türk oyuncu toplulukları site sahipleri ile sana bi görüşme ayarlarım. Bugüne bugün profosyonel oyuncuyuz
Ellerine sağlık yakın bi tarihte alıp bende deneyeceğim.

Kesinlikle çok memnun olurum. Oyuna gerçekten ilgi gösteren ve indirim beklemeden satın alan çok kişi var fakat pek duyurulmadığı için insanların haberi yok
Offline VaGa
[ Odi profanum vulgus et arceo... ]
VaGa

# 25.5.2016 01:09:42
Oyunu oynamadım, Steam vb. platformlarla hiç ilgim yok zaten; ancak oyunda değinilmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorum. Oyunla ilgili bütün videolara baktım ve değişik sitelerdeki yorumları, eleştirileri okudum.

Her şeyden önce, grafiklere takılan kişilerin bir oranda yanıldıkları fikrindeyim. Eğer hikaye çok iyiyse, grafikler gayet ikinci planda kalabilir. Geçmişten günümüze oyun dünyası, bunun sayısız örnekleri ile dolu. Hatta bir dönem pek çok oyuncu, şirketlerin "grafik motoru" satmasından şikayet ediyordu. Ortada adam akıllı konu yok, ama grafikler şahane. 3B filmlerin başladığı dönemler gibi...

"Yetim Düşler"e gelirsek, ana karakterin kendine özgü bir çizimi var, ki çok iyi. Kocaman göz bebekleri, gözdeki parlama, hatta hafif kahverengi iris, yanakları, saçı vs. karakteri tekil ve hemen tanınır hale getirmiş. Bunun yanında, örneğin diğer iki çocuğun çizimi, hikayede ön plana çıkmadıkları için bilerek sıradan olmuşsa da fazla basit görünüyor. Karakterlerin daha karikatüristik çizimi, daha iyi görünürdü diye düşünüyorum. Antagonistin de gözü doldurmadığını söylemek zorundayım.

Öte yandan derinlik hissi yerinde olmuş. Ağaçlar, çalılar, çocuğun yürüdüğü yol göze batmıyor. Sadece değişik sahnelerdeki kayalar gözüme çarptı. Son olarak; çocuk yerden bir obje alacakken önce iki dizinin üstüne düşüyor. Daha akıcı ve gerçekçi bir hareket zinciri lazım.

Grafiğin ardından kısaca müziklere ve efektlere değineyim.

Efektlerin sayısı, olması gerektiğinden az geldi. Doğru efekti bulmak zor ve bazen maliyetli bir iş; ancak atmosfer için çok önemli. Örneğin, "operasyon" sahnesinde çocuğun ağlaması, bağırması, hatta çığlığı, sahnenin ciddiyetini arttırır ve sahneyi kan dondurucu hale getirebilirdi.

Müzikler genel olarak atmosferi iyi yansıtmış; yalnız bazı yerlerde armoni temelli sorunlar var. Ayrıca, müzikleri satmak yerine (en azından bir kısmını) YouTube`da oyundan sahneler koyarak yayınlamak veya bir basın kitinde dağıtmak düşünülebilirdi. Oyun satışları ile kıyaslandığında, müzik satışlarının iyi gideceğini düşünmüyorum.

Basın kiti demişken, yerinde olsam oyunun değişik sahnelerinden değişik görüntüleri derleyip bir kit hazırlardım. Oyununun haberini veren sitelerin çoğu, anlaşmışlar gibi, tek bir görsel kullanmış. Bu kitin içine birkaç duvar kağıdı da yerleştirmek iyi olur, zira değindiğim gibi ana karakterin çizimi kendine özgü, akılda kalıcı.

Bazı yorumlarda, okuduğum kadarıyla, mini oyunlardan şikayet etmişler. Eşleştirme gibi bir mini oyun yerine konu hakkında bir bulmaca olsa, en azından eşleştirme oyunu hikaye ile ilgili olsa ve hikayeyi tamamlasa, çok daha iyi olabilirmiş. Bu mini oyunda süre meselesini zaten düzeltmişsin ama pek çok kişi oyuna tek bir şans verecek. Dolayısıyla test takımı kesinlikle daha "net" çalışmalı.
Offline VaGa
[ Odi profanum vulgus et arceo... ]
VaGa

# 25.5.2016 01:10:39
"Tek şans" olayını da "permadeath" meselesine bağlayayım. Bu bir özellik mi, yoksa bir zorunluluk mu? Zorunluluk ise; bu engeli kaldırman oynanabilirliği şüphesiz arttıracaktır. Üstelik, gelecekteki işlerinde daha geniş düşünme şansı yakalarsın.

Kritik olmayan ancak akışı hızlandırabilecek birkaç nokta var. Örneğin; rüyada ölüp, gerçeğe uyanma sahnesi çok daha hızlı, ani olabilirdi. Çocuğun ölümüne yol açacak olay gerçekleşmeden hemen önce, birden uyanması gerçeği en doğru şekilde yansıtacağı gibi, tempoyu da düşürmezdi.

Bütün bu noktalar ayrı ayrı önemli ancak hepsini aynı çerçeveye koyduğumuzda, ortaya "kurumsallık" gibi bir resim çıktığını ve ilerideki çalışmalarında daha kurumsal bir yaklaşımın var olması gerektiğini düşünüyorum. Bu tipteki rol yapma ve macera oyunlarını ısrarla tercih ediyorsun; ancak daha az zahmetle, daha fazla ses getirebilecek işlere imza atabileceğin kanısındayım. Bu küçük oyunlar bilinirlik, deneyim ve öğrenim yanında bir miktar fon da sağlayabilir. Daha sonra bütün bu birikimi, daha büyük işlerde kullanabilirsin. Bunun yanı sıra, oyunu geliştirirken her materyali kendin yapmak yerine, fırsatın varsa, belirli bir oranda iş bölümü yapıp (grafiklerin ve senaryonun yanında) oyunun yönetmenliğine ağırlık verebilirsin.

Değinebileceğim bir iki nokta daha var; ancak onları birebir söylemeyi tercih ederim.

Oyunun hak ettiği ilgiyi görmesini diliyorum. Tebrikler...
Offline The 0ne
The 0ne

# 31.5.2016 20:01:59
Alıntı : VaGa
Oyunun hak ettiği ilgiyi görmesini diliyorum. Tebrikler...

Çok güzel, çok detaylı yorumlar. Okumaktan keyif aldım teşekkürler
  • Sayfalar #
  • 1
cevap yaz
Kalın   İtalik   Altı Çizgili   Üstü Çizgili   Sola Yatık   Ortala   Sağa Yatık   Link  Resim   YouTUBE  MetaCafe   Öpücük Alkış Kafası Karışık Ağlayan Sırıtan Gülümse | İfadeler
Buyuk Menu Alt
Site Haritası

Facebook Twitter RSS