Arama

Şu anda SanalCafe.com Forumlarını okuyorsun. Eğer sen de “Benim de söyleyeceklerim var!” diyorsan, hemen facebook connecti kullanarak 10 sn de aramıza katılabilirsin.
Menu Buyuk Ust
Forum RSS  Arama Arama
Windows 7 64-bit bluescreens
  • Sayfalar #
  • 1
Offline free_style
[ ]
free_style

# 13.9.2011 03:24:26
Araştırmalarım sonucunda elde ettiğim bazı notları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bazı zamanlarda bu tür sorunu alıyordum ki artık işlemleri yaptıktan sonra sistem normale döndü.

Sorunlu Olay Adı: BlueScreen
OS Sürümü: 6.1.7600.2.0.0.256.1
Yerel Kimlik: 1033
Sorun hakkında ek bilgiler:
BCCode: 24
BCP1: 00000000001904FB
BCP2: FFFFF8800C1B96D8
BCP3: FFFFF8800C1B8F30
BCP4: FFFFF880012FBC55
OS Sürümü: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1

Sorunu açıklamaya yardımcı olan dosyalar:
C: \ Windows \ Minidump \ 011.510-42.635-01.dmp
C: \ Users \ Tina Torres \ AppData \ Local \ Temp \ WER-3201826-0.sysdata.xml

The Blue screen of Death error (BSOD) description you have posted indicates Bug Check Code 24 (BCCode: 24) that is caused by a problem in Ntfs.sys
Usually it is caused by disk corruption, disk defragmenters, or (in rare cases) creating a partition larger than 7 GB on a Services for Macintosh volume with a large number of files.

I’d like to ask if you get this blue screen while working with a particular program or randomly. The general troubleshooting steps to solve this issue if it occurs randomly are suggested below.

Method 1: - Check drive for errors

1. Open Computer by clicking the Start button, and then clicking Computer.
2. Right-click the drive that you want to check, and then click Properties.
3. Click the Tools tab, and then, under Error-checking, click Check now. If you`re prompted for an administrator password or confirmation, type the password or provide confirmation.

To automatically repair problems with files and folders that the scan detects, select Automatically fix file system errors. Otherwise, the disk check will report problems but not fix them.

To perform a thorough check, select Scan for and attempt recovery of bad sectors. This scan attempts to find and repair physical errors on the drive itself, and it can take much longer to complete.

To check for both file errors and physical errors, select both Automatically fix file system errors and Scan for and attempt recovery of bad sectors.
4. Click Start.
5. For more information, please see the link below,
http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/Check-a-drive-for-errors Check a drive for errors

Method 2: - Perform System File Checker (SFC) scan
It will scan your computer to check file integrity on your system.
The system file checker (SFC) utility allows administrators to perform a scan of all protected resources to verify that they are the correct version. If SFC should find any incorrect versions in any of these protected resources, SFC will replace them with the correct versions.
You can always run a SFC scan on the windows vista computer. To run a SFC scan follow the steps below:
1. Click on start and in the start search bar type cmd, right click on the command prompt icon in the programs area and then click on run as administrator.
2. At the command prompt type sfc /scannow and then press enter.
3. For more information, please see the link below,
http://support.microsoft.com/kb/929833 How to use the System File Checker tool to troubleshoot missing or corrupted system files on Windows Vista or on Windows 7

Alıntı : answers.microsoft

Offline FurkanR
[ ]
FurkanR

# 14.9.2011 11:23:49
bi cacık anlamasam da paylaşım için sağol usta
Offline t61
[ tribünde tek başınayken meksika daLgası yapmaya çaLışan taraftarın dramı... ]
t61

# 14.9.2011 13:37:51
Alıntı : FurkanR

senin ingilizcen yetmez. gel bana ben anlatırım sana :F
sometimes there is a man, he is the man for his time and place. He fits right in there and that`s The Dude. {The Big Lebowski - 1998}
Offline FurkanR
[ ]
FurkanR

# 14.9.2011 14:32:06
Alıntı : t61

oqlm children`dan da geçersem resmen 4. sınıfım sen hala 3 tesin aq
Offline t61
[ tribünde tek başınayken meksika daLgası yapmaya çaLışan taraftarın dramı... ]
t61

# 14.9.2011 22:01:25

siktir lan top :F
sometimes there is a man, he is the man for his time and place. He fits right in there and that`s The Dude. {The Big Lebowski - 1998}
Offline free_style
[ ]
free_style

# 15.9.2011 17:03:44

kardeş çevir de o zaman millet yararlansın ama google.translate.com dan değil biliyormuşsun ya adam gibi çevir
  • Sayfalar #
  • 1
cevap yaz
Kalın   İtalik   Altı Çizgili   Üstü Çizgili   Sola Yatık   Ortala   Sağa Yatık   Link  Resim   YouTUBE  MetaCafe   Öpücük Alkış Kafası Karışık Ağlayan Sırıtan Gülümse | İfadeler
Buyuk Menu Alt
Site Haritası

Facebook Twitter RSS