Arama

Şu anda SanalCafe.com Forumlarını okuyorsun. Eğer sen de “Benim de söyleyeceklerim var!” diyorsan, hemen facebook connecti kullanarak 10 sn de aramıza katılabilirsin.
Menu Buyuk Ust
Forum RSS  Arama Arama
yitirdiğimiz değerlering
  • Sayfalar #
  • 1
Offline gs_341
[ Atatürk`ü sevmek maya gibidir.Sütü bozuk olanda tutmaz. ]
gs_341

# 11.1.2011 02:56:41
ben bile ipi baştan kopararak modaya uydum.ve değerler kelimesini ing ekini katarak renk kattım renk..

türkçeye sayısız dilden karışan, sözcükler lastik olan dilimizi yozlaştırmaya yöneltti.

esnaflarda olan türk damgalı tabelalarda artık, yabancı sermayeli şirketlerin ağırlığını koymasıyla bitti.tükendi.

eskiden bakkal ali amcamızlarımız vardı.bu amcalarımız günden güne azalmakta.. sattıkları envayi çeşit şeylerle her türlü ihtiyacımızı karşılarlardı.elimizdeki 100.000 eski tl ile gittiğimizde bile bir kucak dolusu ürünler aldığımızda, mahallede hava atabilirdik.marketler zincirleri arka arkaya açılınca onlarında bütün topları evlerin balkonlarına kaçarcasına yavaş yavaş terkediyor bizleri..

manav hüseyin amcamız vardı.tombul ve sevimliydi.ve sadece meyve tezgahının önüne iyilerini koymuyor, müşteriyi memnun ediyordu.şimdilerde meyveleri hormonlu ve soluk olarak yiyoruz.

eskiden birde hava atma vardı.kızlar evcilik oynuyorken, birbirlerine aldıkları yalancıktan takıları ve yeni elbiselerini göstererek `` bağğğğk bende ne var.annem bana ne aldı.sende var mı?`` diyerek yokluk çeken karşı taraftaki çocuğun ömrünü tüketirdi.oda ciyak ciyak ağlamaya başlardı.

eskiden ciyak ciyak ağlamak vardı.onun yerine :( böyle ağlanıyor işte.ne günlere kaldık be..

erkekler doğuştan at,avrat,silah deyiminden ötürü sürekli silahla oynardı.ama o zaman kuş vurmaya çalışırdı.kimi sapanla açığını kapatırdı.kimide yokluktan taş ve bitmek tükenmek bilmeyen enerji dolu koşuşlarıyla... şimdiyse çocuklar ciddi ciddi birbirine karşı çatışma yapar gibi oynanıyor silahla..

eskiden küçük kızlar daha çok ip atlarlardı.bizim bile kontejyan eksikliğinde ip tutma görevini, onların oyununun devamı için tuttuğumuzu bilirim.seksekte oynarlardı.yada onun gibi oyunlar... ama şimdikiler.. büyüklere benzemeye çalışmak uğruna kendi çocukluklarını gözardı ediyorlar.ve mahalleden oraya buraya uzaklaşıyorlar.işte o mahallede silahla oynayan erkeklere kalıyor..

mahalle maçları ve topla oyunla oynanan oyunlardan hiç bahsetmek istemiyorum.lakin o durum dahada içler acısı.. ve yerlerde.. artık maçlar mahalleden winning ve fifaya sıçramış.artık orada kurdukları takımlarla mahallledekillerle online oynuyorlar..

abi eskiden topu dikmek ve zillere basmak heyecanlarını yaşardık.onlarda kalmadı.garip garip 3. sayfa haberleri heyecanlarına döndü olay.tüü..

gelilim ev içinde gelen değişikliklere...

karşılayan insanlar vardı.ne bileyim efenim terliği önüne koyup, hoşgeldin demeler vardı.baba sofraya gelmeden yemeğe başlamamak vardı.güzel bir aile sofrası olur.ve yemek sonrası keyifle gün içinde yaşadıklarımızı paylaşırdık.artık herkes kafasına göre yer oldu.ısıtıp ısıtıp yemeler.belki işler engel belki internet çağı dediğimiz asosyalteknomanyak zamanlar... yemeği yorumunuda tivittıra yapabilme ihtimalimiz yüksek.nazan bugün yemeğin tuzunu fazla kaçırmış.iki kişi bunu beğendi.yorumu mu? yemeği mi? şimdi bende bilemedim.

çaylar güzel sohbetlerle pekişirdi.bir komşu gelir, diğeri giderdi.araya giren hayat zorlukları olsa gerek, bunları bir bir sildi.çay isteme adabı bile bir başkaydı.şimdiki gibi gidip kendin doldurmazdın.kaşığı yan bir şekilde bardağın üstüne koymadıysa, zaten ikincisi hemen yerine gelirdi.

eskiden pembe dizi izlenirdi.cidden öyle böyle değil.çok pembe dizilerdi.belki bizi yozlaştıran etkenlerdendi.ama şimdilerde izlenen, kadın programlarından daha yıpratıcı olamazdı.

her an yenecek bir yemek vardı.stoklar oldukça sağlamdı.şimdilerde hep abur-cubur ,kuru ve hazır gıdalarla dolu besin depoları sadece kilo verip verip almaya yarıyor.

işte bu yüzden eskiden böyle durmadan değişik değişik diyet pogramı uygulamazdı kimseler.çünkü herkes birer kav kibrit çöpünden ibaretti.ne lüzum vardı böyle şeylere..

eskiden mezdekenin kim olduğunu bilmezdik ev içinde.şimdi kimin kim için ne olduğunu bilemedik.

devamı yeni sayısında..

Hak yemek adet olmuş*hak yiyenler mert olmuş*bu adalet çemberinde*herkes buna alet olmuş
Offline uaemrah
[ unutursun için yana yana,unutursun ölüm sana bana ]
uaemrah

# 11.1.2011 03:57:03
kanka eline sağlık çok iyi olmuş ama beynim durmuş vaziyette gecenin 4 ü olması bunda etken olabilir tabi ) kaç saat`tir FM oynamanında etkisi olabilir bilemiyorum ama şuan için yazabileceğim yegane yorum burdur )
ultrAslan
  • Sayfalar #
  • 1
cevap yaz
Kalın   İtalik   Altı Çizgili   Üstü Çizgili   Sola Yatık   Ortala   Sağa Yatık   Link  Resim   YouTUBE  MetaCafe   Öpücük Alkış Kafası Karışık Ağlayan Sırıtan Gülümse | İfadeler
Buyuk Menu Alt
Site Haritası

Facebook Twitter RSS