Arama


Şu anda SanalCafe.com Forumlarını okuyorsun. Eğer sen de “Benim de söyleyeceklerim var!” diyorsan, hemen facebook connecti kullanarak 10 sn de aramıza katılabilirsin.
Menu Buyuk Ust
Forum RSS  Arama Arama
Son Osmanlı Padişahı: 1.Recep Tayyip Erdoğan
Offline biscuit
[ ]
biscuit

# 6.3.2009 17:14:12
Padisahlarin diger diktatorlerden farkli olarak bir de dini lider olmasi ozellikleri vardi. Islam dunyasinin lideri idiler. Bir kesim bu anlamda da kurtarici olarak goruyor Erdogan`i. Malum kendisi islam dunyasinin lideri olmaya soyunuyor.

Erdogan ile bu pankarti acan eleman arasindaki bir ortak nokta malumunuz uzere ikisinin de demokrasiyi iclerine sindirememis olmasi. Erdoganin medyaya karsi gosterdigi tahammulsuzluk; sivil toplum orgutlerine karsi gosterdigi hazimsizlik; demokrasi= oy toplama, bir oy=bir buzdolabi, oyleyse demokrasi=buzdolabi anlayisi ile bunu ortaya koydu.

Bir de bu eleman "Padisahlik varken yedi cihani yonetiyor idik, demokrasi geldi Amerika`nin usagi olduk." gibi dusunuyor da olabilir. Bu dusunce sekline bir kac kez sahit oldum; insanlar gecmisi bazen istedikleri gibi goruyorlar. Boylece Erdogan`a padisah diyerek yine cok guclu bir ulke olacagiz umudunu guclendiriyor. Fakat bu biraz daha masumane bir bakis acisi...
"Uyuyan bir milleti uyandirmak mumkundur. Ama uyur gibi yapan bir millet icin yapilacak bir sey yoktur." Gandhi
Offline yawuz23
[ regardless of ]
yawuz23

# 15.3.2009 00:44:51
Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Biraz başa dönücez ama şu hem fikir meselesi; Tabi ki bir nebze olsun fikir verir insanlara ama bir kişinin açtığı pankart ile yola çıkarak KESİN bir bilgiye varmak- Padişah gibi görmek, veya ülkeyi padişah gibi yönetmesini istemek- ne kadar doğrudur? Bu bilgi neden bu kadar NETLEŞTİ ve DOĞRU oldu?

Şu soruyu da sormak isterim ki padişah deyince insanın ilk aklına gelen nedir? Mesela şunu hiçe sayabilir miyiz? ; İnsanların aklına şu gelmez mi (genel olarak)? ;Padişah- yüce insan- padişah- heybetli insan- padişah- bir miktar sert insan-padişah-dik duran- padişah yumruğunu masaya vuran... vs ( Lütfen RTE nin olumsuz yönlerini bana saymayın, yeterince biliyorum) Ama bu özelliklerini de inkar etmemiz sanırım zor....
Sustainable sense, sustainable mind...
Offline PartyGirl
[ ]
PartyGirl

# 15.3.2009 19:02:07
Evet niye bu kadar kesin doğru oldu ki padişah gibi yönettiği. Oysa ki ben ortaya yem atmıştım ama büyük çoğunluk harbiden böyle düşünüyormuş. Demek ki var bir şeyler diyoruz Hayır genelleme sevmediğim bir şeydir ama genellemeyeceğim diye kasarken çoğunluğu da görmezden gelemeyiz. (İstisnalar olabilir tabii)

Bir diğer konu padişah deyince benim aklıma yüce ve heybetli insan gelmiyor. Doğuştan sahip olduğu neredeyse tanrısal haklarla (hatta halifeyken söylediği her şey Tanrı`nın sözü olarak kabul edilen) bir insan geliyor. Padişahlar arasında belki heybetli, yüce ve hatta stratejik zekası ileri kişiler olabilir ama bu o insanın padişah olmasıyla değil kendisiyle ilgilidir. Ona bakacak olursanız diktatör deyince de benim aklıma gelen bazı heybetli, yumruğunu masaya vuran, sert insanlar var. Bu demek değildir ki diktatör deyince insanların aklına heybetli, yüce adamlar geliyor. Doğrusunu isterseniz benim arkamda da öyle büyük güç olsun, emrinde askerlerim, adamların olsun, kanunları istediğim gibi çıkarabileyim ben de dışarıdan bakıldığında çok heybetli, yüce, elini masaya vuran bir insan olabilirim efendim.

Asıl metanet, elini masaya vurmak, sert olmak zavallı ve yanında özel korumaları olmayan halka sert davranmak değil; güçlünün karşısında cesurca durabilmektir. Tabii bunun üzerine beklediğim gibi Davos ve Peres hatırlatılacak ki bu da aslında ne kadar olaylara sığ bakıp en ufak şeylerin bile bizi etkilediğinin kanıtıdır. Efendim Simon Peres denen adam geçici bir hükümetin başındaki bir isimden ibarettir. Bugün vardır yarın yoktur. Dolayısıyla kendisi kukladan öte bir şey değildir aslında. Tek başına Simon Peres bırakın sınırdışı operasyon yapmayı helikopter bile uçuramaz filistin sınırında. Ortadoğu`daki bu savaşın arkasında silah firmaları ve savaştan kar sağlayan büyük şirketler vardır ve onların kazanç sağlamak için uyguladıkları politikadan dolayı savaş vardır. Kimdir bu silah tüccarları? Aslında bu kukları ve dolayısıyla dünyayı yönetenler? İsim de vereyim; Jp Morgan Chase (John Pierpont Morgan), Rockefeller hanedanlığı, Rothschild`lar, Richard D. Parsons(citigroup) ve daha sayabileceğim birçok şirket ve isim şu ana kadar yapılan savaşların hepsinde kar sağlamışlardır ve bu nedenle savaş için zorlamaktadırlar hükümetleri. Bunu, bugün Sarkozy`de bilir, Merkel`de bilir, Tayyip de bilir. O nedenle kimse benden kendisi gibi bir kuklaya sert çıktı diye Tayyip`e saygı duymamı veya dik duran adam olduğunu düşünmemi beklemesin. Padişah; dik duran, yumruğunu masaya vuran gibi anlamlara geliyorsa da yine Tayyip`e yakışmayan bir sıfat ve benzetme olur. Ama sert olması ve kendinden aşağıda olanı susturmak için sahip olduğu makamı ve gücü kullanması derseniz o zaman padişahlarla ortak bir noktası bulunabilir tabiiLe mot que je retiens entre mes lèvres, est mon esclave. Celui que je prononce, est mon maître.
Offline yawuz23
[ regardless of ]
yawuz23

# 16.3.2009 01:03:37
Konu ne kadar güzel de dallanıp budaklanıyor veya budaklandırılıyor. Şu an farklı bir görüş açısını aruzun bütün öneklerini kullanarak, türkçenin egosunu tavan yaptırarak, tasvirleri dağların zirvesinde gezdirerek, örneklemeyi ise zevkten dört köşe olacak şekilde yuvar yuvar yuvarlayarak (bknz ikileme yaptım) savunabilirim.

Aynı şekilde dünyayı kimlerin yönettiği veya kimlerin kukla olduğu konusunu da irdelerim. Kime karşı yumruk masaya vurulur kime karşı nanoş davranılır...

Ama bu değil ki..

Bazan inanılmaz şekilde bazı şeyleri abartıyoruz. Pire keşke sadece deve olmakla kalsa... Sürecinde bile müthiş eleştiriler yaşıyoruz.

Kişiler üzerinde karşılaştırma tarih boyunca olacaktır. Bir diğer diğerine benzetilecek fakat zaman hiçbir şekilde geri gelmeyecektir.

Aslında bunlar hakikaten çok da önemli şeyler diil. Halkımız mı salak yoksa bizler mi çok salak görüyoruz onları bunun irdelemesini yapabildiğimde bende bazı şeyleri çözücem..
Sustainable sense, sustainable mind...
Offline BLaCk58
[ ]
BLaCk58

# 21.12.2018 21:43:12
Pauahuauh amq ya..
Yazıları okudum da, beyinlere bak pırıl pırıl..
mr.niffy kibarca demek istemiş ki;
Ula beyinlerini öptüklerim korktuğun padişahlığın eseridir İstanbul`un Türk toprağı olması. "En kısa hali"
Sizin asıl göt korkunuz Erdoğan mı hele onu bir deyin demiş.
Tabi o zamanlar kart mart vardı..
Bir de cidden yorumlarda beyinler pırıl pırıl.
04.06.2o11 o3:13 Spermimde sigara söndürüğüm tarih..
cevap yaz
Kalın   İtalik   Altı Çizgili   Üstü Çizgili   Sola Yatık   Ortala   Sağa Yatık   Link  Resim   YouTUBE  MetaCafe   Öpücük Alkış Kafası Karışık Ağlayan Sırıtan Gülümse | İfadeler
Buyuk Menu Alt
Site Haritası

Facebook Twitter RSS